9., 10. Snímač realizovaný tlačidlom

Slides:



Advertisements
Podobné prezentácie
Postup prípravy prezentácie
Advertisements

Vkladanie diakritiky s využitím štatistickej analýzy textu
Elektromagnetické vlnenie v praxi:
Editovanie nových záznamov Modifikácia zadaní
Kristína Fejková VIII.A
Kvetinková matematika 2. ročník
Algorithmic Chemistry in Genetic Programming Informatics and Information Technologies Student Research Conference, 2006 Vojtech Szöcs Vedúci projektu:
ČITATEĽSKÁ GRAMOTNOSŤ
Peter Novák Viceprezident Contoso Pharmaceuticals
Meno a priezvisko učiteľa
Ďalšie sekvenčné obvody
Peter Kajaba Operačné Systémy.
OUTPLACEMENT – PRÍPRAVA NA HĽADANIE NOVÉHO PRACOVNÉHO MIESTA
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave
7., 8. Signalizácia realizovaná LED - diódou
Zelená škola Mgr. Eduard Gemza
Lazarus Učebný text Vypracoval: Ing. Ľubomír Mazúr.
Inovácia obsahu a metód vzdelávania prispôsobená potrebám vedomostnej spoločnosti EFEKT VODOVÝCH FARIEB VYPRACOVAL: MGR.ART. BARBORA ČISÁRÍKOVÁ.
NOVÉ SYSTÉMY LOGITEX PRE NULOVÉ DOMY
Nástroj pomoci pri zamestnávaní
11., 12. Bezzákmitové tlačidlo
som slobodný, ak nepoviem k ČOMU som slobodný.
Spracovanie postupnosti pohľadu pravdepodobnostnými modelmi
Návrh projektu Téma: Zlepšovanie odbornej grafickej pripravenosti žiakov Oblasť vzdelávania: Práca s PC Cieľová skupina: rokov (3 - 4 ročník)
Rekurzívne funkcie.
JEDNOTKY OBSAHU km2 ha a m2 dm2 cm2 mm2
Súťaž „Kariérové poradenstvo 2011“
VYUČOVACIE METÓDY.
znalecký, stavebný a ekonomický softvér
Maturita 2013.
Základné pojmy spojené s BIOS
MODEL METEOROLOGICKÉHO
Otestuj sa Kvízové otázky 3. ročník.
Stredná odborná škola obchodu a služieb
Tvorba a manažment projektov
Databázové systémy.
Bloková schéma procesora
Tlačidlá akcie. M o j a s t r á n k a.
Výstupné zariadenia na dočasné zobrazovanie informácií, zvukový výstup
Odčítanie celých čísel
Sem zadajte názov projektu Vaše meno Meno vyučujúceho Vaša škola
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti
Počítačová podpora výučby odborných predmetov na UCHHSZ Prezentácia
Elektrický prúd v kovoch
EBSCO Discovery Service ~ Jednoduché vyhľadávanie
Projekt na DSVM Štefan Bödök 4MF.
Vedúci diplomovej práce: prof. Ing. Stanislav Marchevský, Csc.
PaedDr. Jozef Beňuška
Dopady aktívnych opatrení trhu práce na zvyšovanie zamestnanosti
Opakovanie sekvencia postupnosť príkazov (príkaz je povel, ktorý počítač alebo iné zariadenie pozná a dokáže vykonať) vykonávanú v takom poradí, v akom.
Stredná odborná škola - Szakközépiskola Rákocziho 23, Kráľovský Chlmec
Prehľad projektu Oblasti vzdelávania Veková skupina Vzdelávacie ciele
Ovládacie panely.
NA BICYKLI BEZPEČNE Otestuj svoje vedomosti z dopravnej výchovy.
Stredná odborná škola automobilová Moldavská cesta 2, Košice
Výkonové aktívne filtre
Víta vás nový PowerPoint
autor: Ing. Mgr. Peter SLÁVIK
Rovnice a ich riešenia.
VYHĽADÁVANIE LETECKÝCH ZÁJAZDOV
Formátovanie tabuliek
Rozpoznávanie obrazcov a spracovanie obrazu
Sopka z fyzikálneho hľadiska
Použitie počítačov v geografii (2)
Čo s malými písmenkami vo Win10 ?
Informačný seminár – MOPS
Projekt „Bezpečnejšie školy pre deti”
Ako zobrazujeme skutočnosť
Nepriama úmernosť – tabuľka, rovnica a graf
Obsah prezentácie digitálna prezentácia Desatoro
Prepis prezentácie:

9., 10. Snímač realizovaný tlačidlom II. Digitálny výstup, digitálny vstup 9., 10. Snímač realizovaný tlačidlom Spracoval: Ing. Milan Schvarzbacher, MBA

Ciele vyučovacej hodiny Vedieť nastaviť režim digitálneho pinu tlačidla na vstup. Vedieť rozdiel indikácie logickej úrovne pri stlačenom a nestlačenom tlačidle. Vedieť dôvod použitia interného rezistora Arduina pri zapojení tlačidla. Vedieť vypísať údaje na Serial Monitore. Vedieť popísať a upraviť vzorový príklad a vytvoriť vlastné programy využívajúce LED diódu a tlačidlo. Aplikovať vedomosti pri realizácií úlohy pre mierne pokročilých a záverečného projektu.

Medzipredmetové vzťahy: Elektronika – 2. ročník Elektrotechnológia – 2. ročník Elektrotechnika – 1. ročník Výpočtová technika - 3. ročník

Opakovanie z predchádzajúcej hodiny: Vyplňte doplňovačku, ktorej odkaz je umiestnený na ploche obrazovky Vášho PC.

Motivačná fáza Chceli by ste si vedieť ovládať činnosť zapojení z minulej hodiny pomocou tlačidla? Ktoré programy z minulej hodiny by ste prepracovať pomocou ovládania tlačidlom?

Expozičná fáza Popis funkcie tlačidla - stlačené, nestlačené : Pri stlačenom tlačidle je na vstup privedený potenciál zeme (0V), čo je definovaná úroveň napätia a funkcia digitalRead(pinX) to vyhodnotí ako LOG 0.

Expozičná fáza Popis funkcie tlačidla - stlačené, nestlačené : Pri nestlačenom tlačidle sa na digitálnom vstupe nachádza nedefinované, tzv. plávajúce napätie (okolo 1,5V), čo je neprípustné, pretože pri čítaní stavu napätia na vstupe digitálny pin rozoznáva iba úroveň LOG 0( asi 0V), resp. LOG 1 (asi 5V).

Expozičná fáza Popis pripojenia vnútorného rezistora Arduina: Každý digitálny pinArduina je vnútorne vybavený tzv. pullup – rezistorom, čo je rezistor o hodnote 20kΩ z jednej strany pripojený na pól +5V napájacieho zdroja, z druhej strany je ho možné cez riadený spínač pripojiť na daný pin.

Expozičná fáza Popis pripojenia vnútorného rezistora Arduina: Vnútorný spínač sa zopne vykonaním príkazu pinMode(pin,INPUT_PULLUP). Tým dosiahneme ošetrenie digitálneho vstupu pri nestlačenom tlačidle. Navyše, ušetríme jeden externý rezistor. V prípade použitia viacerých tlačidiel v aplikácii bude úspora externých rezistorov výraznejšia.

Expozičná fáza Schéma zapojenia:

Aplikačná a fixačná fáza Pokračujte v riešení príkladov v PL (pracovnom liste) Úloha č.1: Úloha č.1 - základná úroveň Na základe vzorového programu popíšte činnosť zapojenia (písomne po riadkoch za // ____________). Prepíšte vzorový program do Arduino IDE. Nahrajte program do Arduina, spustite ho a otestujte činnosť zapojenia. Zhodnoťte, či sa Váš popis zhoduje s praktickým overením činnosti.

Aplikačná a fixačná fáza Pokračujte v riešení príkladov v PL (pracovnom liste) Úloha č.2: Úloha č.2 – základná úroveň V programe Arduino IDE upravte program z úlohy č.1. tak, aby ste použili pripojenie vnútorného odporu Arduina. Nahrajte program do Arduina, spustite ho a otestujte činnosť zapojenia. Porovnajte činnosť zapojenia na základe obidvoch programov.

Aplikačná a fixačná fáza Pokračujte v riešení príkladov v PL (pracovnom liste) Úloha č.3: Úloha č.3 – mierne pokročilá úroveň Na predošlom zapojení vytvorte program pre riadenie blikania dvoch LED diód riadené jedným tlačidlom. LED diódy budú blikať pri stlačenom tlačidle striedavo s periódou 200 ms, s opakovaním 5x. Pri vypnutom tlačidle zhasnú. V programe použite pripojenie vnútorného odporu Arduina. Nahrajte program do Arduina, spustite ho a otestujte činnosť zapojenia.

Aplikačná a fixačná fáza Domáca úloha - pokročilá úroveň (záverečný projekt) Napíšte program pre riadenie železničného priecestia bez závor so svetelnou signalizáciou riadené jedným tlačidlom. Signalizácia je tvorená dvoma červenými svetlami a jedným bielym svetlom. V kľudovom stave (železničné priecestie voľné) bliká biele svetlo s frekvenciou 0,5Hz. Blížiaci sa vlak (stlačenie tlačidla) spôsobí, že biele svetlo zhasne a na striedačku sa rozblikajú obe červené svetlá s frekvenciou 1 Hz. Po prechode vlaku priecestím (uvoľnenie tlačidla) sa vráti signalizácia železničného priecestia do pôvodného stavu. Funkčnosť overíte na nasledujúcej hodine.

Aplikačná a fixačná fáza Domáca úloha - pokročilá úroveň (záverečný projekt) Šikovní žiaci riešia úlohu na hodine

Diagnostická fáza Námety na diskusiu (opakovanie z 3. ročníka) Aký je rozdiel pri vypisovaní logických hodnôt na Serial Monitore pri tlačidle s a bez pripojeného rezistora.

Diagnostická fáza Ad 1). Program tlačidlo bez rezistora: pri stlačení a pustení tlačidla je zmena logickej úrovne so zotrvačnosťou,. Program tlačidlo s interným rezistorom: pri stlačení a pustení tlačidla je zmena logickej úrovne okamžitá (diskrétna).

Pokiaľ ste úspešne došli až do konca pracovného listu, ste šikovný žiak a patrí Vám moje uznanie. V prípade, že máte v programovaní predošlých úloh nedostatky je potrebné sa na to pozrieť doma. Pokiaľ ešte budú u Vás pretrvávať nejasnosti rád Vás privítam na konzultačnej hodine.